VIN numurs

Viss, kas tev jāzina par VIN kodu

Katram transportlīdzeklim ir unikāls vin kods. Tas nes sevī ļoti svarīgu informāciju par transportlīdzekli, taču daudzi transportlīdzekļu vadītāji pat nenojauš, kas ir vin kods, kā to var atrast un kā to var izmantot savā labā. Katram transportlīdzekļa vadītājam, kas apsver iespēju iegādāties lietotu transportlīdzekli, noteikti vajadzētu būt informētam par VIN kodiem un visu, kas ar tiem saistīts.

VIN kods ir tas pats, kas šasijas numurs.VIN kodi ir ne tikai vieglajām automašīnām, bet visiem motorizētajiem transporta līdzekļiem kā, piemēram, kravas automašīnām, autobusiem, motocikliem, mopēdiem u.c. VIN ir saīsinājums no vārdieam Vehical Identification Number. Tulkojumā no angļu valodas tas nozīmē Transportlīdzekļa identifikācijas numurs. Kā jau jebkurš identifikācijas numurs, arī VIN kods ir unikāls. Katram transporta līdzeklim tas ir atšķirīgs un tas sevī ietver noteiktu informāciju, līdzīgi kā DNS ķēde. Pateicoties šim kodam, ir iespējams veikt transportlīdzekļa VIN pārbaudi, kas ļauj iegūt detalizētu informāciju par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli un izmantošanas vēsturi.

VIN kodiem ir atšķirīgi standarti. Tas nozīmē, ka tiem var būt dažāds rakstzīmju skaits un informācija var būt šifrēta ar atšķirīgiem simboliem. Vispopulārākais un plašāk izmantotais ir ISO-3779 standarts. Tas ir Eiropas standarts, bet to izmanto arī Japānas, Ķīnas, Austrālijas, Kanādas un daudzu citu valstu transportlīdzekļu ražotāji. Vin kods, kas atbilst šim standartam sastāv no septiņpadsmit burtu un ciparu kombinācijas. Šī kombinācija nav nejauša. Visi simboli ir izvietoti noteiktā secībā un katrs simbols vai simbolu grupa sniedz konkrētu informāciju par transportlīdzekli.

ISO-3779 standarta vin koda atšifrējums ir sekojošs. Pirmie trīs simboli apzīmē transportlīdzekļa ražotāja atrašanās vietu. Ceturtais līdz astotais simbols apzīmē transportlīdzekļa virsbūves tipu un durvju skaitu, kā arī ietver informāciju par gaisa spilvenu esamību. Devītais simbols ir konkrētā VIN koda kontrolcipars. Desmitais simbols apzīmē ražošanas gadu. Vienpadsmitais līdz trīspadsmitais simbols apzīmē komplektāciju un piedziņas veidu. Pēdējie četri simboli ir atšķirīgi katram transporta līdzeklim, lai nodrošinātu to, ka vin kods ir pilnībā unikāls pat vienādas markas un modeļa transportlīdzekļiem.

Vin numurs ir atrodams gan transportlīdzekļa reģistrācijas dokumentos, gan arī uz paša transportlīdzekļa.VIN koda novietojums uz transportlīdzekļair atšķirīgs dažādiem ražotājiem. Piemēram, BMW markas automašīnāmVIN kodu var atrast vai nu pie amortizatora kreisajā pusē, vai arī pie starpsienas. Toyota izvieto VIN numuru vai nu uz transportlīdzekļa starpsienas, vai arī zem motora pārsega. Volkswagen automašīnās VIN kodu var atrast uz starpsienas, uz grīdas aizmugurējā sēdeklī vai uz paneļa kreisajā pusē. Gadījumā ja nevarat atrast transportlīdzekļa VIN kodu, vērsieties pie konkrētā transportlīdzekļa ražotāja oficiālā dīlera.

Pateicoties šim unikālajam kodam ir iespējama vin pārbaude. To veicot ir iespējams noskaidrot svarīgu informāciju par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli un izmantošanas vēsturi. Šī informācija ietver visu par odometra rādījumiem, sadursmēm, zādzībām, ražošanas defektiem, izmaiņām transportlīdzekļa oriģinālajā sērijas aprīkojumā un citiem aspektiem, kas saistīti ar konkrētā transportlīdzekļa izmantošanas vēsturi. Šī informācija lieti noder, iegādājoties lietotu transportlīdzekli.

Katram transportlīdzekļa vadītājam noteikti būtu jāzina, kas ir auto vin kods un kā to izmantot. Veicot VIN koda pārbaudi ir iespējams ātri un vienkārši pārliecināties par to, vai lietoto transportlīdzekļu tirgotājs par konkrēto transportlīdzekli ir norādījis patiesu informāciju vai tomēr nē un ļaus objektīvi izvērtēt transportlīdzekļa atbilstību cenai.